שותפים לדג

גיא טנא

שנת 2016 מוצאת את הדג נחש במצב אידיאלי להתפתחות. החבורה הירושלמית בדיעבד ובמקור הגיעה למצב של קונצנזוס כמעט כללי לגביה, של חלק בלתי נפרד מביקורת שלטונית במוסיקה הישראלית ומשילוב נוח של חתרנות מתוך עצמו ובשרו של המיינסטרים.

כיוצרים הכותבים לעצמם כמבצעים, הדג נחש הגיעו כנראה לתחושה מסוימת של מיצוי, ולו זמני. הפרויקט "שותפים בעם" הוא ניסיון מבורך, אמיץ וכמעט בתולי, להציב את החבורה כגוף היוצר לאחרים ולמבחן הקהל בנוגע לכריזמה היוצרת לא פחות, ואולי יותר מבנוגע לכריזמה המבצעת.

את "תן לי מנגינה" עם אברהם טל (מילים: גיא מר, טל,שאנן סטריט והדג נחש, לחן ועיבוד: הדג נחש וטל) הלהקה עדיין מתחזקת גם בשירה כאשר סטריט מהווה משקל נגדי לאנרגטיות והדומיננטיות הרבה של סולן "שוטי הנבואה" המיתולוגית שהחלה בערך באותה תקופה בה פצחו הירושלמים בקריירה המצליחה שלהם. איך זה נגמר בסוף, כולם יודעים. יופי של פתיחה, אברהם טל שוחה יפה בפאנקי הזה ומתחילים שמייח.

מה יש בה ביהודית רביץ שעובד כל פעם מחדש? שמצליח להישמע מעודכן שוב ושוב? ב"עד הסוף" (מילים: יאיא כהן אהרונוב ומר, לחן: אהרונוב, עיבוד: אהרונוב והדג נחש) הפוליטיקה והמעורבות החברתית שתמיד היו חלק מהקוד הגנטי של הדג נחש מקבלים ביטוי נוסף בביצוע מפתיע ומלודי להפליא. הפאנקיות תמיד הציגה את רביץ במיטבה, עוד מימי האלבומים הראשונים שלה בשלהי הסבנטיז, דרך הנגיעות בסמבה ועד ימי "עפיפון" וגם הפעם, כיף.

הדג נחש ואהוד קרדיט לטל פלינט

צילום: טל פלינט

"רעדה האדמה" עם אהוד בנאי (מילים: בנאי, מר וסטריט, לחן: מר וסטריט, עיבוד: שלומי אלון, דודוש קלמס, גיא מר והדג נחש) הוא שיר מסע, פנימי וחיצוני, כמיטב המסורת הבנאית. ליין אחד, מבוסס כלי נשיפה, עושה את ההבדל בין שיר מעניין שייבלע בשורת הלהיטים שהנפיקו שני הצדדים בשידוך הזה לבין שיר משמעותי יותר, תופס יותר,והקרדיט להפקה המוסיקלית ובראש ובראשונה לשלומי אלון ולתרומה הסגולית יוצאת הדופן שלו לסאונד של "רעדה האדמה".

פחות התרשמתי מ "שותפים סמויים" בביצוע יוסי מזרחי איש "הקולקטיב" בביצוע מעט חיוור וחסר נוכחות. את "שמש" עם שי צברי, שיר שרק בקושי התאפקתי לא להאזין לו ראשון ומראש, כנגד הרגלי בקודש לא להאזין לסינגלים לפני צאת האלבום, חיבבתי אך התחושה כי משידוך כזה צריך היה לצאת תוצר עוצמתי וסוחף יותר , אולי לא הוגנת, אך רדפה אותי ממילא…

נפלתי, לא פחות, מהביצוע המדהים של מרינה מקסימיליאן ל"רסיסים על החוף" למילים של כהן אהרונוב, מר ומקסימיליאן עצמה וללחן של אהרונוב ומר. מקסימיליאן מוכיחה בכל פעם מחדש שהיא מהמבצעות האיכותיות והוירטואוזיות בסצנה המקומית והצרידות שלה בביצוע פשוט מצמררת. העיבוד וההפקה של כהן אהרונוב ומר מדוייקים, לא מתחכמים ומציגים שוב את שלומי אלון והחליל באיזון מצוין לאלקטרוניקה העדינה מחד ולווקאליות הדומיננטית של מקסימיליאן. נפלא.

אמיץ ויצירתי מאד הוא המעשה האומנותי ב "אזרח של העולם" בביצוע גבע אלון שגם הלחין את השיר לטקסט של שאנן סטריט. העיבוד וההפקה שהופקדו בידי גיא מר היוו ודאי אתגר משמעותי כאשר נדמה שהפער שמצוי מראש בין התפיסות האומנותיות של ההרכב האנרגטי  לבין אלו של הסינגר סונגרייטר הנוגה הוא פער עליו קשה לגשר. בסופו של  דבר נוצר כאן טראק ייחודי שמדבר על זרות, שייכות וכל מה שביניהן.

מ"לא מה שיפיל אותי" בביצוע פלד, אזכור בעיקר את הטקסט הממחזר, את הנוכחות המהפנטת של החצוצרה האורחת של ספי ציזלינג והבס הנפלא של כהן אהרונוב. אותו מיחזור טקסטואלי שמעתי גם ב"הכל חוזר" בביצוע אקו וחבל. ב"עף איתך" בביצוע אלרן דקל נעשה נסיון מעניין ויצירתי שלא תפס מעבר לחביב מבחינתי.

"הדג נחש" חוזרים לבצע ולהגיש ב "ליגל אייז" עם אינפקטד משרום כאשר המילים והלחן הם של סטריט והחברים והעיבוד של הפטריות. האג'נדה של הדג נחש ללגאליזציה של קנאביס ברורה וידועה כבר זמן רב אבל נדמה שהפעם, בד בבד עם שיתוף הפעולה עם הסאונד האלקטרו-הזוי של אינפקטד, הכל מוגש ישר, חשוף, לפנים, חזק.

חותם את האלבום השיר "מרבדים" בביצוע ארקדי יעקובסון, איש "לוס כפרוס" למילים ולחן של סטריט ובעיבוד והפקה של קלמס. יחד עם הביצוע של מרינה מקסימיליאן מדובר מבחינתי בהצלחה הגדולה ב"שותפים בעם". יחד עם גליה ירון בקולות הקול הגבוה של יעקובסון, הפאנקי העדין וכלי הנשיפה, המיתרים וכרגיל הבס המדויק כל כך של אהרונוב, מרכיבים כאן שיר משובח, חותמת ראויה לאלבום המיוחד הזה, בו "הדג נחש" עלו מדרגה מבחינה יצירתית וקיבלו/ מקבלים/ יקבלו בתמורה הרבה אהבה והערכה אליהן הם ראויים בהחלט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s