מחפשים לחזור הביתה

מרקש בלוז זה סיפור ישראלי, סיפור על שכונה ואבק שהצטבר בנעלי ההליכה. מרקש בלוז הוא הרכב שכולו עיניים נוצצות ומאירות, עיניים שראו עולם אבל תמיד שמחות ומחפשות לחזור הביתה. אלבומם הראשון מפגיש בין כמה וכמה עולמות – המסע והבית, הכפר והעיר, הבלוז והפולק, וצלילי העוד והכינור אשר שוזרים את כל אלו לכדי יצירה אחת. דודי גבאי, סולן הלהקה ומי שכתב את רוב החומרים בראיון לכבוד צאת אלבום הבכורה.

רוב חברי הלהקה הם מוזיקאים די ותיקים שהתגלגלו במחוזות מוזיקה שונים עד לחיבור הנוכחי כפי שדודי מתאר: "עופר סלומון, אור אלבז ודודי גבאי מנגנים בהרכב שנקרא מאורת הארנב, ועוד לפני כן, אני ועופר ניגנו בהרכבים צל הראש, DUGAG והקונפליקט. בכל אחד מההרכבים הוצאנו אלבומים. גם אודליה טוויג עובדת עם הרכב נוסף בתחום הקאברים, כפיר דן-ארי ניגן בעבר במספר הרכבים, וכיום מרקש בלוז זה ההרכב היחיד בו הוא משתתף. חברי מרקש הנוכחיים חברו אליי לטובת הופעת ההשקה, אבל מה שקרה הוא שנוצרה חברות גדולה והאלבום התחבר אליהם כאילו הוא שלהם. העיבודים שנבצע בהופעה הם פרי עבודה משותפת של הלהקה כולה, וזה מרגש אותי מאד לראות את הצבעים החדשים האלה של השירים. אנחנו לגמרי הרכב לכל דבר ועניין , כאשר אני – דודי הובלתי את הספינה עד ההיכרות עימם ועתה כולנו נושאים בניתוב…"

איזו השראה הייתה לחיים בקיבוץ (רעים ורוחמה) על כתיבת החומרים?

אני מתגורר בקיבוץ רעים ומנהל עסקי בקיבוץ רוחמה. בנוסף משמש כמנכ"ל של חברת מחקר ופיתוח בתחום הקאנביס הרפואי הנקראת RCK. באלבום ישנם כמה קטעים המחוברים להוויה הקיבוצית בעיקר סביב אכזבה מהשיטה  השיתופית ומפוליטיקות מכוערות… מצד שני הקיבוץ הוא בית בשבילי, השטח האזור, הרגבים וריח השדות והמטעים. ישנו געגוע לעולם הטהור הזה. כל הסיפור של האלבום הזה הוא על געגוע לבית שנשאר מאחור, אבל לא בקטע נוסטלגי רומנטי, אלא דווקא מתוך התפכחות וקבלת הבית על יתרונותיו וחסרונותיו.

למה לדעתך אין מספיק אמנים בארץ שכותבים על הקונפליקט בין הפריפריה למרכז בארץ?

אני חושב שלהרכבים מהפריפריה ישנו קושי להגיע למיינסטרים, שהוא צפוף ובמידה מסוימת לא מאפשר מקום לאחרים, וחבל. בנוסף הסטייל שונה במידה מסוימת מהעיר הגדולה. מעטים מצליחים לעבור את הקווים. לבד ממני, שאר חברי ההרכב מתגוררים במרכז כיום. אור , כפיר ודודי מגיעים במקור מהפריפריה ולמרות זאת אנו אוהבים ונהנים ובעיקר משוכנעים שהדרך תימצא. מרקש בלוז מנסה לשדר אמת ורק אמת.

יש קשיים מקצועיים (אמנותיים) שאתם נתקלים בהם בעקבות הבחירה להישאר בדרום המרוחק?

בעיקר נסיעות… לפחות לגבי, אבל התשוקה ואהבה למוסיקה וליצירה מביאה אותי לעיר הגדולה לחזרות והופעות אז הכל מתגמד… סך הכל הנסיעה מרעים לתל אביב נמשכת שעה ורבע בלבד. הקושי הגדול הוא כמובן הפריצה אל הקהל. התחרות קשה, וריבוי הערוצים נותן אשליה שקל יותר להגיע עם הסיפור שלנו לקהל רחב. זה לא כך. זה עדיין עבודה קשה, והרבה אמונה. למזלנו, יש לנו הרבה משני אלה.

איך נוצר החיבור עם עמיר לב ומה הוא הביא מצדו לתוך האלבום?

אחרי שכתבתי והלחנתי את החומרים, הם הועברו לעמיר דרך חבר שהמליץ לבצע עבודה על המילים- בעיקר "לקדש ולזקק" כל מילה וכל שיר. עמיר אהב את החומרים והדגיש שישנו פוטנציאל מוסיקלי.

עבדנו במשך שנה על המילים והלחנים בביתו שבכליל ולמעשה עבורי זה היה יותר ממפגש מוסיקלי, ממש טיפול נפשי, תוך זיקוק המילים והחיבור של כל שיר לסיפור אמיתי! עמיר עשה זאת בחן ובסבלנות והצלחנו מהר מאד למצוא הרבה יותר משפה משותפת. אפשר לומר הערכה והבנה עמוקה לנושאים . גם בהיבטי הלחן, עמיר נגע בפינות הנכונות זיקק וניקה והשאיר אך ורק את העיקר… חוויה מדהימה יוצאת דופן עבורי ונהנתי מכל דקה.

"מרקש בלוז הוא הרכב שכולו עיניים נוצצות ומאירות, עיניים שראו עולם אבל תמיד שמחות ומחפשות לחזור הביתה." כך כתבתם על עצמכם בהודעה לעיתונות – מה המשפט הזה באמת אומר עבורכם?

המשפט הזה מהותי וחשוב שכן הוא מבטא את הצורך הממשי לחזור ולהבין מאיפה באנו, יצא שכל חברי הלהקה ממוצא מזרחי אבל כולנו גדלנו על טהרת המערב כולל המוסיקה אותה שמענו ואנו שומעים כל חיינו , אני גדלתי על בלוז ופולק, פרוג ורוקנרול פסיכדלי. כפיר גדל על ספרינגסטין, דילן, ופינק פלויד. החיבור לחומרים אוריינטליים הוא הוא החזרה הביתה, והיא מלווה בהתרגשות גדולה. התרבות והמוסיקה המזרחית תמיד היו משהו ששייך להורים שלנו, ולסבים והסבתות שלנו. ועכשיו הוא הופך עבור כולנו, בפעם הראשונה, משהו שלנו. אז בטח שהעיניים נוצצות. זהו מצב צבירה שמאפשר לנו להיות שלמים עם מה שאנו ולחבר. אגב, שורשי הבלוז הם מאפריקה.

אלו ציפיות יש לכם מאלבום הבכורה ומהמשך הדרך של ההרכב?

הציפיות שלנו הן שהאלבום יקבל את ההזדמנות להיות מושמע , שכן אנו חושבים שיש בו מסרים שאפשר בקלות להתחבר אליהם גם מוסיקלית וגם במילים . יש משהו עמוק ומסתורי באלבום שאנו חושבים שיכול להתאים ולהיטמע במוסיקה הישראלית. ההופעה שלנו היא חאפלה לכל דבר, שמחה, אנרגטית ומחשמלת בעיקר בצורת ההגשה ובמקצבים ועם זאת מייצרת טונאליות נעימה וממגנטת. כך אנחנו חושבים לפחות. היינו רוצים לראות בהופעה הזו הופעת השקה אמיתית, שאחריה יגיעו עוד הופעות ועוד אלבומים. אנחנו רוצים שאנשים שרוצים לחזור הביתה יבואו להופעות שלנו.

מה הוביל לסטארטאפ שאתה לוקח בו חלק בימים אלו?

בנוסף להיותי מנהל עסקי בקיבוץ רוחמה – אני פועל מזה כמה שנים בתחום המחקר והפיתוח של הקאנביס הרפואי , בהיבטי זנים מותאמי רגולציה ובהיבטים הקשורים בסגולות הצמח. החברה שהקמתי דרך קיבוץ רוחמה RCK היא חברה שפורצת דרך בתחומים של גנטיקה של הצמח והאפשרויות הטמונות בו . עד עתה עבדנו ממעבדות ועתה אנו מקימים חממת מחקר ומשתלה בקיבוץ רוחמה .

אגב כולנו אנשים עובדים שלא עוסקים רק במוסיקה. לגביי אומר שאני אדם מולטידיסיפלנרי ולכן קשה לי לעסוק רק בדבר אחד בו זמנית …למרות שהמוסיקה היא העוגן והיא מלווה אותי כל יום כל היום. האהבה האמיתית היא לנגן להלחין ולכתוב מילים והכיף הכי גדול זה לנגן עם נגנים ולהיות מחובר בראש (תחושה של מוסיקאים שלא תמיד נמצאת, במרקש בלוז זה הבסיס)  זה התענוג הנצחי בעיני…

מעבר להופעת ההשקה בתמונע ב-25.11, יש הופעות נוספות בקרוב (בפריפריה)?

בימים אלה אנחנו קובעים הופעות נוספות. נשמח לעדכן כשיהיו את הפרטים. חשוב לנו להגיע לקהלים רחבים, אנחנו מאמינים בכל ליבנו שהמוסיקה שלנו מספרת סיפורם של הרבה אנשים, בפריפריה ובמרכז.

מרקש בלוז ישיקו את האלבום ב25.11, 21:30 בתאטרון תמונע, ת"א (להזמנת כרטיסים)

תגובה אחת ל-“מחפשים לחזור הביתה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s