דווקא מתוך הכאב והפחדים

"אם היו שואלים אותי לפני שנה אם אחזור ליצור ולהופיע, נראה לי שהייתי עונה שלא. עברו בזמנו יותר משנתיים מאז שפתחתי את הקייס של הגיטרה והכל היה קשה מדי. אבל בדיוק לפני שנה קרה משהו מוזר ומיוחד…דווקא כשגיליתי שחזר לי הסרטן, נפתח לי הרצון לחזור למוזיקה". כך כתבה הזמרת נעה בנתור ממעגן מיכאל לקהל שלה כשיצאה לקמפיין מימון אלבומה החדש באתר הדסטארט. בימים אלו היא מחלימה שוב מהמחלה ומתכוננת ליציאת האלבום השלישי במקביל לסיבוב ברחבי הארץ עם ההרצאה "מזל סרטן – המסע הלא רוחני, כן יצירתי שלי".

נעה נולדה וגדלה במעגן מיכאל ובצעירותה, נסעה עם הוריה לשליחות באוסטרליה שנמשכה כשנתיים וחצי. "זה נשמע נורא נקודתי בביוגרפיה של מישהו", היא נזכרת: "אבל אני מרגישה שזה היה משמעותי בחיי, כי בזכות התקופה הזו, האנגלית הפכה לחברה טובה שלי וכיום זו שפה שנייה לכל דבר מבחינת תרבות ויצירה. משם חזרנו לקיבוץ ואחרי הצבא נסעתי לניו יורק לחמש שנים שבהן למדתי והוצאתי את האלבום הראשון במקביל ללימודי תיאטרון ומוזיקה באותה תקופה."

מתי התחלת לעסוק במוזיקה ומה הוביל לכך?

"הייתה לי משיכה לשירה כבר מגיל צעיר אבל הייתי ביישנית ולא ממש טובה בזה. בכיתה ז' התחלתי לשיר עם הרכבים, למדתי שיעורי גיטרה ופיתוח קול ברגע שהקיבוץ אישר לי. לקראת התיכון, התלבטתי בין מגמת מוזיקה לספרות ובסוף בחרתי למוזיקה, כי היו באותו בית ספר בזמנו, מורים מצוינים שלימדו גם ברימון וזו הייתה החלטה נבונה בהחלט. מאז אני עוסקת בעיקר במוזיקה כי תמיד היו לי Starry eyes כמו שג'וני מישטל קוראת לזה. היו לי כוכבים בעיניים אבל לא שאפתי להיות בריטני ספירס, אלא מבחינה אומנותית רציתי להיות זמרת מצליחה וגדולה. כשהייתי בכיתה י"ב, נסענו דרך בית הספר להופיע בניו יורק ואז הבנתי ששם אני רוצה להיות."

IMG_6470

איך התפתחה הקריירה בניו יורק?

"האמת שכשהגעתי, עזבתי את הגיטרה בצד ושרתי יותר בסגנון ג'אז ומחזות זמר. עד לאותה תקופה פחות כתבתי שירים, אבל לאחר שנה בערך קרה הסוויץ' הזה שבו החלטתי לשיר חומרים שלי ולנגן אותם. התחלתי תהליכים יפים עם מפיק ניו-יורקי ותיק שהחזיר אותי לגיטרה וכיוון אותי למוזיקה שכדאי לי לשמוע כדי לשפר את הכתיבה. הוצאנו אי.פי (מיני-אלבום) אבל די התפזרתי ועדיין לא גיבשתי לעצמי ממש סגנון. אחר כך התחלתי לכתוב על אלבום הבכורה שיצא ב-2005 שבו עבדתי כבר עם המפיקים אסי ספקטור וזילבר גילמור שהקפיצו את יכולת הכתיבה משמעותית. זה הפך לחווית למידה נורא כיפית – ממש עבדתי על כתיבת השירים וניקיון הקול שלי. באותו שלב תכננתי לצאת לסיבוב הופעות מושקע אבל בשל אילוצי ויזה נאלצתי לחזור לארץ. הגעתי לת"א עם האלבום הראשון שהפך למעין כרטיס ביקור שלי כדי להיכנס לעניינים גם בישראל."

למרות הניסיון הרב שרכשה ב"תפוח הגדול" ניכר שגם לקיבוץ שאליו חזרה לפני כארבע שנים, הייתה השפעה כבירה על יצירתה: "אני מרגישה שחיי התרבות במעגן מיכאל השפיעו על האופי שלי במובן הרחב. אני בן אדם שאוהב קהילה ותרבות – אמי שנים הייתה בתפקיד רכזת התרבות ותמיד זכיתי לפגוש את האמנים שהזמינה להופעות מאחורי הקלעים. פחות אהבתי להיות הזמרת של החגים כי לשעתי אני שרה פחות טוב בעברית והרגשתי שלעתים אפילו מכריחים אותי. זה לא התאים לקול שלי כי לכל אורך הדרך, היצירה שלי מאוד מושפעת ממוזיקה מחו"ל. בכל מקרה, אני מקפידה תמיד להופיע בקיבוץ וחייבת לציין שאלו ההופעות הכי כיפיות בשבילי. יש פה קהל מדהים, סאונד טוב ואנשים יפים אז ההופעות האחרונות פה בפאב היו פשוט נהדרות. אנשים פה בקיבוץ מאוד עוטפים אותי ומעניקים אהבה, בייחוד בתקופה שבה יצאתי לקמפיין מימון האלבום דרך אתר ההדסטארט."

מאלו מוזיקאים שאבת השראה ליצירתך?

"האלבום "גרייסלנד" של פול סיימון, ליאונרד כהן, ג'וני מיטשל כמובן וג'ניס איאן שממש עיצבה את דרכי. בשנות ה-90 התחברתי לסגנון הגראנג' של פרל ג'אם ונירוונה, אבל כשחייתי בארה"ב הכרתי הרבה יותר לעומק יוצרים כמו בק וקט פאוור, מוזיקאים שאני ממש מנסה ללמוד מהם. עוד זמרת גדולה שנתנה לי השראה וזכיתי לפגוש היא סוזן ווגה. בערך כשחגגתי 30, היא הגיעה להופעה בארץ וזכיתי למתנה כשצוות ההפקה שלה הזמין אותי לחמם אותה בהופעה בהיכל התרבות וזו הייתה חוויה מדהימה. לפני שהיא הגיעה, שלחו לה שירים שלי, היא הגיבה בחיוב והיה נחמד מאוד לפגוש אותה. לצערי לא הייתה המשכיות לשיתוף הפעולה הזה."

דווקא כשההצלחה החלה לצוץ לקראת יציאת אלבומה השני, גילתה נעה שחלתה בסרטן וכל תוכניותיה השתבשו באופן טבעי: "גרתי באותה תקופה בת"א שנתנה לי הרבה השראה, בזכות תקופת הקלטות ממש מוצלחת עם המפיק שלי באולפן קטן בשכונת בני יהודה. ממש לקראת היציאה, גיליתי שחליתי והחלטתי שהתקליט יצא כמתוכנן, אבל נאלצתי לבטל שתי הופעות בפסטיבלים גדולים באירופה שאליהם התקבלתי. תוך כדי טיפולי כימותרפיה, תיאמתי את כל שלבי העבודה הסופיים וההופעות ממש ע"פ התחושה הפיזית והטיפולים. בשבועות הסבירים בין הניתוח להקרנות, ישבנו על המיקסים, עלינו לאיזו הופעה ושוב חזרתי לנוח לשבוע. כשהאלבום יצא, עשיתי הפסקה מהמוזיקה ולא היו לי כוחות יותר. לא הופעתי במשך שנתיים וחצי, לא פתחתי את הקייס של הגיטרה ולא כתבתי מילה. הייתי בטוחה שאני כבר לא אחזור להיות נעה הזמרת או חלק מהסצינה פה בארץ."

שנה לאחר שהחלימה, המחלה הנוראית חזרה אך הפעם למרבה האבסורד, נעה החליטה שדווקא מתוך הכאב והפחדים, היא תכתוב ותקליט את אלבומה השלישי שיהיה חשוף מתמיד: "דווקא כשהמחלה חזרה הרגשתי שאני בצומת דרכים -האם לחכות שוב עד סוף הטיפולים או לעזאזל על המחלה ולחזור ליצור תוך כדי הטיפולים. הפעם עשיתי סוויץ' בהתייחסות ולא שמתי את המחלה בצד. ההפך – אני מתייחסת וכותבת מה שאני עוברת ולא מנסה להתחבא מהעובדה שהסרטן הוא חלק מהחיים שלי."

באיזה אופן המחלה שינתה את המוזיקה שלך – את כותבת ומלחינה אחרת?

"כן וזו הייתה חוויה פשוט מדהימה. היו ימים שהגעתי למקומות הכי נמוכים שאי פעם הייתי בהם ופשוט הצלחתי לתאר את מה שקורה. בצורה חד-משמעית, הרגשתי שהשירים מצילים אותי ומשאירים אותי מעל המים כי עברתי במביל גם פרידה מאוד דרמטית מבן הזוג. מבחינתי יצאו שירים מאוד עמוקים וחזקים כי באמת הרגשתי שזו זכותי לכתוב על כל מה שאני רוצה. פתאום זה נתן לי כוח לכתוב על כל מה שאני מרגישה וזה היה מאוד משחרר. בחצי שנה הזאת עבדתי צמוד עם המפיק בן גולן מקיבוץ המעפיל ולמזלי הגדול הוא ליווה אותי לאורך כל שנות המחלה."

לסינגל האחרון בחרת לקרוא AFTER im gone – זה לא הרגיש לך חשוף וישיר מדי?

"כל השירים באלבום החדש הם על גבול החשוף מדי ואני אולי שיתפתי מדי אבל מרגישה שאין לי בכלל שליטה. זה שיר שנכתב בעשר דקות ויצא ממני בקלילות כי זו פעם ראשונה שחשבתי על המילה מוות. איכשהו דווקא מאזורי העצב והקושי, אני מגדירה את השירים באלבום כניצוצות עם אופטימיות זהירה שנועדו לשמור על חיוך מסוים בקרב המאזין."

בשבוע שעבר, יצא הסינגל השני Fall in love with me שנחשב "השמח יותר באלבום" כפי שנעה מגדירה וההשקה עצמה  תהיה ב-11.7 בתאטרון תמונע עם רביעיית כלי מיתר וכמה ימים לאחר מכן באולם הביתי במעגן מיכאל. בנוסף להכנות האלבום, נעה מסתובבת בימים אלו ברחבי הארץ עם הרצאתה: "מזל סרטן-המסע הלא רוחני כן יצירתי שלי"  שבה היא מספרת על ההתמודדות עם סרטן כאשה צעירה ומוזיקאית.

newalbum

איך נולד רעיון ההרצאה ובאיזה אופן זה משלים את המוזיקה?

"עבדתי על ההרצאה כשבעה חודשים תוך כדי הסרטן השני, בעקבות תחושות שציפו ממני לעבור איזה מסע רוחני והיקום כביכול מנסה להגיד לי דברים. אמרו לי כל הזמן 'תהיי חזקה' אבל זה לא הועיל לי בשום צורה, אז התחלתי לעבד את הרעיון ולהבין מה זה רוחני בשבילי. סרטן יכול להיות קשה ורע אבל לא חייבים לעבור התגלות כזו או אחרת. בהרצאה אני מספרת על התהליך מכל הזוויות האפשריות – יש קטעים מרגשים, מצחיקים וכמובן גם עצובים. בינתיים היא עובדת ממש טוב ואני חייבת לומר שמעולם לא קיבלתי כל כך הרבה חיבוקים כמו שאני מקבלת בסוף ההרצאות. זה תראפיה לכל דבר מבחינתי ומשתלב נהדר עם המוזיקה עם השירים השזורים בהרצאה, בלייב או בוידאו."

את מאמינה שבאמת יש בכוחם של הצלילים והמילים לרפא?

"אין לי ספק בכלל. לא שאפשר להשתמש בזה בטיפולים, אבל במפורש – היצירה פשוט הצילה אותי כי הבחירה בחיים לא הייתה לגמרי ברורה מבחינתי בתקופה מסוימת. לא תמיד הייתי בטוחה לי שאני חוזרת להילחם בסרטן. גם בקטע טכני של הצבת יעדים ברורים עם הקלטות והופעות וגם בקטע המנטלי בזכות תיעול הימים ועיבוד הדברים שעברתי בשנים האחרונות. גם מבחינה קולית, כשהייתי חוזרת מהטיפולים ומבחינה שהקול עדיין יפה וחזק, זה מאוד חיזק."

ומה עכשיו – לאן מועדות פנייך?

"אם פעם היו לי חלומות גרנדיוזיים אז ברור שעכשיו הם קצת השתנו. לאחרונה סיימתי את הטיפולים, עברתי ניתוח אחרון ורשמית אני כבר אחרי כנראה אבל מקווה שזה לא יחזור כמובן. בכל אופן אני מקווה שהאלבום החדש יצליח  ובהמשך השנה, נצא עם השירים החודשים לסיבוב באירופה. זו התחזית כרגע לתקופה הקרובה."

באחד השירים החדשים נעה אמנם שרה:

I disappear with morning"

Fade away in breaking light…

After I'm gone…

אך הכריזמה, השאפתנות והכישרון מוכיחים שהיא לא הולכת לשום מקום, אלא כאן כדי להישאר.

(פורסם במקור בעיתון הזמן הירוק)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s