אלבומים מומלצים לחמסין

כן כן – כמו במיטב המקומות, גם כאן נסחפנו (באיחור מסוים) לגל האלבומים המומלצים לחג. ליל הסדר כבר חלף אמנם, אבל גם במימונה קרוביכם ישמחו לקבל את אחד מששת האלבומים הבאים-

שלום חנוך \ המקרה והטעות – בשנה הבאה אחד מאבות הרוק הישראלי יחגוג 70 ומעל 50 שנות קריירה מוזיקלית. כבר סיבה טובה לפרגן לאיש החשוב הזה עוד לפני ששמעתם אפילו שיר אחד מתוך האלבום. יותר מכל מאפיינת את האלבום והתקופה הנוכחית בחייו של חנוך, השורה: "עד ששכחתי אני זוכר, עד שרחקתי אני חוזר…”  באלבום הסולו ה-12 של חנוך (הוציא סה”כ ב-30 בהרכבים אחרים ומסגרות שונות), ניתן להבחין יחסית בקלות בעייפות ובמרמור על מצבה העגום של המדינה. את הצער על מות חברו ושותפו ליצירה, אריק איינשטיין ז"ל, חנוך מביע בסינגל הראשון שיצא מתוך האלבום "תמיד זה עכשיו": "או שנצחק עד שזה יכאב, או שנשיר עד שזה עובר \ אם רק היית איתי עכשיו, מה היית אתה אומר.” שלום

האלבום הוקלט בעליית הגג של חנוך, הרי אדם בתוך עצמו הוא גר. על ההפקה המוזיקלית רשומים לואי להב ומשה לוי ובהקלטות משתתפים בין השאר שלומי שבן, רוני פיטרסון, יוסי פיין, ירוסלב יעקובוביץ, החצוצרן אבישי כהן ואבי סינגולדה. בדומה לבוב דילן ולאונרד כהן שממשיכים ליצור חומרים חדשים, גם במקרה הזה צריך להודות על כל הזדמנות שיש לנו להנות מהאיש שהמציא פה את הז'אנר.

שירים מומלצים: “אנשים”, “ההר" ו“תמיד זה עכשיו”    .

שי צברי \ שחרית – "יש כאן אלבום מושלם, ובו מגוון שירים שידברו אל כל סוגי הקהלים… אלבום שממחיש יותר מכל מה יכול לקרות לתרבות העברית של ימינו, מה שהיינו רוצים להאמין שיכול להתרחש גם בחברה כאן. כור היתוך אמיתי" כך כתב יואב קוטנר על האלבום בעיתון ישראל היום ואכן בתקופת שפל שבה הגזענות בארץ מגיעה לשיאה, מדובר בנקודת אור שכולם יכולים להסכים על התענוג שהיא מביאה איתה.

אחרי שנים בהן שיתף פעולה עם אהובה עוזרי, עידן רייכל, דקלה ובעיקר עם ברי סחרוף כזמר הליווי על הבמה, צברי עושה את המעבר לקדמת הבמה בהצלחה יתרה. ברשימת הקרדיטים ניתן למצוא את הכותבים יהודה עמיחי, אברהם חלפי, הרב סעדיה גאון, נעם רותם וחביבה פדיה שזכו ללחנים נהדרים והפקה מוזיקלית מושקעת של אסף תלמודי. חבל שלמוזיקה אין השפעה אמיתית על החברה והלוואי שחגיגת כור ההיתוך בהופעותיו של שי צברי, הייתה גולשת לשיח הישראלי.

שירים מומלצים: "לווי אותי", “תפילת הדרך", ו"המלך"

יצחק קלפטר \ המיטב – כשיצא האלבום לפני כשלושה חודשים, קלפטר פנה בעצמו לקהל באחד מהראיונות הרדיופוניים וכמעט התחנן שפשוט נקנה את האלבום שמסכם נפלא את הקריירה המדהימה שעשה עד היום. "קנו את הדיסקים שלי כדי שאמשיך להתפרנס מהמוסיקה" הוא ביקש והקהל התקשה לסרב תוך שלושה שבועות האלבום הגיע למקום הראשון במצעד המכירות של האתר "מוזיקה נטו" וזה ממש לא מובן מאליו.

החל מימיו בכוורת, השתתפותו במופע "שיחות סלון", דרך חברותו בהרכב "צליל מכוון" ומשם לאלבומי הסולו שלו – חברת אן.אם.סי אספה  36 שירים שהובילו את קלפטר לאורך דרכו המוזיקלית. בנוסף, צ'רצ'יל היה חבר ב"אחרית הימים", הסגנונות",  והצ'רצ'ילים כמובן. במדינות רבות אחרות, יוצר עם תרומה כזו אדירה למוזיקה הישראלית, היה זוכה כנראה למחוות ראויות מהקהל ומהממסד בזכותן יכול היה להזדקן בכבוד. כאן, זה כמובן לא קורה אז הפרגון הקטן שלנו בהחלט עשוי להועיל מעט.

שירים מומלצים: “נפגשנו", “עד עולם אחכה" ו"צייד בודד". 

מיקה קרני \ לצעוק בשקט – דרך ארוכה עברה מיקה קרני מאז צאת אלבום הבכורה שלה "מיקה קרני" בשנת 1997 ועד היום. בעשרת אלבומי הסולו שלה (!) אשר הקליטה עד כה, הצליחה מיקה להמציא את עצמה מחדש ולהגיע אל ליבו של הקהל הישראלי בנגיעות פולק ישראלי, רוק, בלוז ואלקטרו.

חוץ מ"דיבורים על פרחים" שכתב גלעד כהנא, כל השירים נכתבו והולחנו ע"י קרני והופקו ע"י יוגב גלוסמן. כנראה שאין כאן להיט שישחזר הת ההלצחה הגדולה של שירים כמו "כל קיץ", "מיטשל" או "מגדלור", אך ניכר שקרני חוזרת כאן למקום המוזיקלי הטבעי הזכור לטובה מתחילת דרכה לאחר שנים בהן ניסתה כיוונים אחרים. הפרידה מבן זוגה, מיקי שביב היוותה השראה עיקרית לטקסטים וככל שמעמיקים בהם, סף הרגש עולה. כמה טוב שמיקה קרני עדיין ממשיכה להיות חלק מהנוף המוזיקלי כאן ומחזקת את היצירה הנשית.

שירים מומלצים: "שביל", "שתי דקות מהחיים" (עם עידן חביב) ו"לצעוק בשקט".

"עשוי מאותיות" \ אמנים שרים משיריו של חיים גורי – מדובר בספר-דיסק חדש מסדרת גיבורי התרבות של "נענע-דיסק" ו"עבודה עברית" שכולו משיריו של המשורר החשוב חיים גורי בן ה-91. שיריו שנכתבים כבר 70 שנה, עיצבו את פניה התרבותיים של המדינה מאז תחילתה ולפני הקמתה.  אורי בראונר כנרות, ארז לב ארי, אריק סיני, ברי סחרוף, מאיה אברהם, סיון טלמור, רונה קינן, שי צברי, שלמה גרוניך, שלמה בר ואמנים נוספים מלחינים ומבצעים כאן 15 משיריו של חיים גורי. גם כאן מדובר בהפקה מוזיקלית של תלמודי, הפעם של אייל שמצליח להנגיש את הטקסטים היחודיים לגורי שצורה שתעניין קהל גדול. גם אם השירים לא יגיעו לרדיו, מדובר בפרויקט חשוב שמנציח את היוצר שרבים זוכרים ממנו רק את "הרעות".

שירים מומלצים: "שתיקת הים" בביצועו של אורי בראונר כינרות, “אני גר כעת בספר ישן" בביצועה של רונה קינן ו"האם אתה שומע אותי?" בביצועו של ברי סחרוף.

דניאלה ספקטור \ כל הדברים היפים באמת – "כי יש לך שיר שאיש לא מכיר והוא אבן בלב, הוא בטן ריקה" שרה דניאלה ספקטור בשיר "פעמונים" ומבטאת תחושתם של אמנים רבים שזכורים רק בזכות להיטיהם. למרבה הצער, גם ספקטור עלולה להיות מהיוצרים הלא מוערכים שכששמה יוזכר, מישהו יגיד 'דניאלה מי?' ומישהו ישיב בוודאי 'הא – זאתי ששרה את "הכוכב הזה מת" ו '"cut it out". אבל המפעל של ספקטור הרבה יותר גדול וחשוב משני להיטים האלו שנוגנו הלוך ושוב בתחנות הרדיו.

כמו שני אלבומיה הקודמים, גם הנוכחי מציג יצירה שלמה, לא מורכבת מדי, יפה ונוגעת. האלבום החדש עשיר בנגינה חיה וכתוב בשפה ישירה וכנה, כמעט נטולת מטאפורות. דניאלה שרה על משפחתה ועל עצמה כשהיא רותמת את סיפורה האישי לאמירה רחבה יותר, הנוגעת לחיי כולנו ולהוויה הישראלית. עכשיו נותר לקוות שגם המוזיקה שלה תהפוך לחלק בלתי נפרד מההוויה הישראלית.

שירים מומלצים: "פעמונים" ו"כל הזמן אנחנו שוכחים".

אלבומים נוספים שיצאו לאחרונה ושווים האזנה (חלקם שוחררו רק לרשת): מאור כהן \ "אולי?", אסתר רדא \ קאברים לנינה סימון, אלון אולארצ'יק ואלי דג'יברי \ "תה בשניים", רונית שחר \ "אהובתי נהר" (משירי לורן מילק) והדג נחש ותזמורת המהפכה. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s